Het Aanbestedingsreglement Werken 2005 is een reglement primair bedoeld als praktische ondersteuning bij het aanbesteden van werken. De aanbesteder kan met dit reglement snel aan de slag zowel bij Europese als nationale aanbestedingen. Vooral door het volledig uitschrijven van alle procedures is een overzichtelijke handleiding ontstaan. Door toepassing van het ARW is interpretatie van BAO of de Europese richtlijn overbodig.
Het ARW 2005 vervangt het ARW 2004. De 2004 versie was het resultaat van de Parlementaire enquête bouwnijverheid: een reglement dat bewust meer toegesneden was op de wensen van de inkoper. Enveloppen mochten geopend worden, de bewijsvoering bij te hoge inschrijvingen was omgedraaid en de rekenvergoeding was geen onderdeel meer van het reglement. Ook werd met het ARW 2004 het Model K geïntroduceerd. Door Model K te ondertekenen verklaart de hoogste bestuurder van de inschrijver dat de inschrijving mededingingsrechtelijk in orde is.
Vanwege de nieuwe Europese Aanbestedingsrichtlijn, in Nederland in 2005 geïmplementeerd met het BAO, moest het ARW 2004 aangepast worden, maar wel met behoud van de verworvenheden voor de inkoper. Wel is dezelfde systematiek gehandhaafd: uitschrijven van alle procedures voor zowel boven als onder de Europese drempel. Het reglement is opgesteld door medewerkers van de vier bouwdepartementen VROM, V&W, Defensie en LNV. Door participatie van het ministerie van EZ, de VNG, het IPO, de Unie van Waterschappen en enkele grotere gemeenten in de klankbordgroep werd een breed draagvlak verkregen. Via de Regieraad Bouw zijn bouwbreed enkele consultaties gehouden.
De rijksoverheid is verplicht om het ARW 2005 te gebruiken. Andere overheden mogen het ARW 2005 toepassen. Veel overheden hebben in 2006 en 2007 in hun aanbestedingsbeleid de verplichting opgenomen om het ARW 2005 te gebruiken voor het aanbesteden van werken. Uit onderzoek van de Stichting Aanbestedingsinstituut Bouw blijkt dat in 2007 en 2008 bij telkens ongeveer 2700 aanbestedingen in de GWW sector het ARW 2005 in 92% van de gevallen is toegepast. De overige onderzochte projecten betroffen vaak aanbestedingen van diensten gerelateerd aan werken. Het hoge percentage laat zien dat het ARW aan een behoefte voldoet.