Wanneer mag ik de opdracht definitief gunnen? > Opschortende termijn
Antwoord:
Na het nemen van de gunningsbeslissing mag je de opdracht niet direct definitief gunnen. Je moet eerst een opschortende termijn van 20 kalenderdagen afwachten. In deze periode kunnen afgewezen inschrijvers de gunningsbeslissing beoordelen en eventueel bezwaar maken. Deze termijn wordt ook wel de standstill-termijn of Alcatel-termijn genoemd.
De termijn begint te lopen op de dag na verzending van de mededeling van de gunningsbeslissing aan alle inschrijvers. Als er binnen deze periode geen bezwaar is gemaakt, mag je de opdracht definitief gunnen en de overeenkomst sluiten.
Hoe werkt de opschortende termijn?
De aanbestedende dienst moet alle inschrijvers de mogelijkheid geven om bezwaar te maken tegen de gunningsbeslissing. Daarom stuur je eerst een mededeling met de gunningsbeslissing naar alle inschrijvers.
Tijdens de opschortende termijn kunnen afgewezen inschrijvers de beslissing onderzoeken en beoordelen of zij een kort geding willen starten. Als binnen deze periode een kort geding wordt gestart, mag de aanbestedende dienst de opdracht niet definitief gunnen totdat de rechter uitspraak heeft gedaan.
Afgewezen inschrijvers kunnen tijdens de opschortende termijn informatie opvragen over de reden van hun afwijzing. Ook daarna kan dit nog, maar een kort geding stopt de gunning dan niet meer automatisch.
Wat moet er in de mededeling van de gunningsbeslissing staan?
De mededeling van de gunningsbeslissing moet gelijktijdig aan alle inschrijvers worden verstuurd. De mededeling bevat minimaal:
- de redenen voor de gunningsbeslissing
- de kenmerken en voordelen van de gekozen inschrijving
- de naam van de inschrijver aan wie je de opdracht wilt gunnen
- de duur van de opschortende termijn
De opschortende termijn begint alleen te lopen als alle betrokken inschrijvers de mededeling hebben ontvangen.
Wat is het verschil met de gestanddoeningstermijn?
De opschortende termijn is iets anders dan de gestanddoeningstermijn. De opschortende termijn geeft afgewezen inschrijvers de tijd om bezwaar te maken tegen de gunningsbeslissing.
De gestanddoeningstermijn gaat over de periode waarin een inschrijver zijn aanbieding blijft handhaven. De inschrijver garandeert in die periode dat hij de opdracht kan uitvoeren onder de voorwaarden uit zijn inschrijving, zoals de aangeboden prijs. Na afloop van deze termijn kan de aanbestedende dienst er niet zonder meer van uitgaan dat de inschrijver de opdracht nog onder dezelfde voorwaarden wil uitvoeren.
Een aanbestedende dienst kan in de aanbestedingsstukken vragen om een gestanddoeningstermijn. Deze termijn staat niet in de Aanbestedingswet 2012 of de Europese richtlijnen, maar wel in het Aanbestedingsreglement Werken 2016 (ARW 2016).
Inkoopproces: Termijnen bij openbare procedure
Inkoopproces: Termijnen bij procedures met voorselectie
Visie 1: Omgaan met termijnen