Gunningsbeslissing verhuisdiensten mag niet ingetrokken worden (week 48)
Intrekken aanbesteding
De Staat (Belastingdienst) heeft een Europese aanbestedingsprocedure gehouden voor de opdracht ‘Internationale (boedel)verhuisdiensten voor personeel’. De Staat zegt dat de Combinatie Nedvan niet voldoet aan de geschiktheidseis ISO 27001:2022 en omdat Nedvan de enige overgebleven inschrijver was, wil de Staat de aanbesteding intrekken. De rechter concludeert dat de Staat de inschrijving van Combinatie Nedvan ten onrechte terzijde heeft gelegd. Dit maakt dat Nedvan voor gunning van de Opdracht in aanmerking komt en brengt mee dat de vordering die ertoe strekt de Staat te gebieden de beslissing tot intrekking van gunningsbeslissing en terzijdelegging van de inschrijving van Combinatie Nedvan in te trekken, zal worden toegewezen. (ECLI:NL:RBDHA:2025:22156, Rechtbank Den Haag, Datum uitspraak 20 november 2025, Datum publicatie 27 november 2025)
Feiten en omstandigheden
De Staat (Belastingdienst) heeft een Europese aanbestedingsprocedure gehouden voor de opdracht ‘Internationale (boedel)verhuisdiensten voor personeel’. De aanbesteding bestaat uit 2 percelen, te weten Perceel 1 “Defensie” en Perceel 2 “Shared Service Organisatie Werken voor Nederland WereldWijd (SSO 3W), Politie en de Shared Service Organisatie Caribisch Nederland (SSO CN)”. 2 partijen hebben een inschrijving gedaan, Combinatie Nedvan en Harmony. Bij brief van 17 maart 2025 heeft de Staat Combinatie Nedvan meegedeeld dat hij voornemens was de opdracht op percelen 1 en 2 aan Combinatie Nedvan te gunnen. De inschrijving van Harmony is door de Staat terzijde gelegd. In het daartegen door Harmony bij deze rechtbank aanhangig gemaakte kort geding zijn haar vorderingen afgewezen (zie voorzieningenrechter rechtbank Den Haag, 16 juni 2025, ECLI:NL:RBDHA:2025:11342). Bij zijn mededeling van de gunningsbeslissing heeft de Staat Combinatie Nedvan verzocht ter verificatie een aantal bewijsmiddelen over te leggen waaruit blijkt dat zij voldoet aan de in het Beschrijvend Document gestelde geschiktheidseisen. Daarbij is tevens vermeld dat als Combinatie Nedvan de genoemde bewijsmiddelen niet aanlevert of uit de verificatie blijkt dat Combinatie Nedvan niet aan de gestelde inschrijfeisen voldoet, de inschrijving niet meer voor gunning in aanmerking komt. De Staat heeft Combinatie Nedvan op 22 juli 2025 bericht de gunningsbeslissing met betrekking tot de Percelen 1 en 2 in te trekken en de inschrijvingen van Combinatie Nedvan terzijde te leggen en deze beslissing op een later moment te motiveren. Bij brief van 8 augustus 2025 heeft de Staat als reden voor de intrekking van de gunningsbeslissing en de terzijdelegging van de inschrijvingen van Combinatie Nedvan gegeven dat zij niet voldoet aan paragraaf 4.4.7 van het Beschrijvend Document, de geschiktheidseis ISO 27001:2022. Combinatie Nedvan vordert dat de voorzieningenrechter de Staat gebiedt de intrekkingsbeslissing voor Perceel 1 en Perceel 2 van de Opdracht in te trekken. Het oordeel van de rechter:
Prematuur
“Zolang de Raamovereenkomsten niet zijn aangevangen, mogen de combinanten op grond van de gestelde voorwaarden dus nog bewijs overleggen dat zij beschikken over het vereiste ISO 27001-certificaat (of een daaraan gelijkwaardig certificaat of beschrijving gelijkwaardige maatregelen). Het voor de start van de looptijd van de Raamovereenkomsten terzijde leggen van de inschrijvingen van Combinatie Nedvan wegens het ontbreken van de vereiste certificaten is derhalve prematuur. Voor zover de Staat en Harmony aanvoeren dat Combinatie Nedvan feitelijk meer tijd krijgt om te voldoen aan de voorwaarden, is dat inherent aan het door de Staat gekozen systeem van inschrijving en niet aan Combinatie Nedvan te wijten, zodat dit gegeven naar voorshands oordeel geen strijd met het gelijkheidsbeginsel oplevert. Noch de vertraging in de procedure door het aanspannen van een kort geding door Harmony, noch de tijd gemoeid met de verificatie kan op het conto van Combinatie Nedvan worden geschreven. Het aanspannen van dit kort geding tegen de terzijdelegging van haar inschrijving kan evenmin worden tegengeworpen aan Combinatie Nedvan. Zij heeft slechts gebruik gemaakt van de door de Staat geboden mogelijkheid om tegen de intrekking van de gunningsbeslissing en de aanbestedingsprocedure op te komen. Het aanwenden van een rechtsmiddel levert in het algemeen geen misbruik van recht op en de Staat en Harmony hebben onvoldoende aannemelijk gemaakt dat het in dit geval anders ligt.”
Sanctie is disproportioneel
“De Staat heeft hiermee gekozen voor een systeem waarin tot aan de start van de looptijd van de raamovereenkomst onzekerheid kan bestaan of aan de voorwaarde van ISO 27001-certificering wordt voldaan. Voor de feitelijke gang van zaken en de beoordeling van de inschrijving maakt het geen verschil of er wel of niet een melding is gedaan. Het enkele feit dat met een melding in een eerder stadium wordt bevestigd dat onzekerheid over de ISO 27001-certificering bestaat, is onvoldoende rechtvaardiging om tot terzijdelegging van de inschrijving over te gaan in geval van niet-melding. Die sanctie is naar het oordeel van de voorzieningenrechter dan ook disproportioneel.”
De conclusie op grond van het vorenstaande is dat de Staat de inschrijving van Combinatie Nedvan ten onrechte terzijde heeft gelegd. Dit maakt dat zij voor gunning van de Opdracht in aanmerking komt. Dit brengt mee dat de vordering die ertoe strekt de Staat te gebieden de beslissing tot intrekking van gunningsbeslissing en terzijdelegging van de inschrijving van Combinatie Nedvan in te trekken, zal worden toegewezen.
VdLC publishers/consultants BV, 3 december 2025
Lees de volledige uitspraak op rechtspraak.nl